FAQ
Najczęstsze pytania i odpowiedzi na nurtujące Was pytania :)
Nie znalazłeś odpowiedzi?
Zadzwoń : +48 792 795 099
Wyślij wiadomość
Napisz biuro@asserwis.com.pl
Odwiedź nas
Siedziba Zamość – Kalinowice 247
Pompa ciepła to urządzenie, które przeprowadza proces przekazywania ciepła z jednego miejsca do drugiego, z wykorzystaniem niewielkiej ilości energii elektrycznej. Głównym celem pompy ciepła jest transfer ciepła z niższej temperatury do wyższej temperatury, co pozwala na efektywne ogrzewanie pomieszczeń lub produkcję ciepłej wody użytkowej.
Podstawowym działaniem pompy ciepła jest wykorzystanie energii cieplnej znajdującej się w otoczeniu. Proces ten polega na pobraniu ciepła z jednego źródła, takiego jak powietrze, woda lub ziemia, a następnie przekazaniu tego ciepła do drugiego źródła, jakim może być system grzewczy w budynku.
Pompa ciepła składa się z kilku głównych elementów, takich jak sprężarka, wymiennik ciepła, układ rozprężny i układ kondensacyjny. Działa na zasadzie cyrkulacji medium roboczego (najczęściej płynnego czynnika chłodniczego), który pobiera ciepło z jednego miejsca i przekazuje je do drugiego za pomocą odpowiednich procesów fizycznych.
Pompy ciepła mają wiele zastosowań, w tym ogrzewanie domów, budynków komercyjnych, basenów oraz produkcję ciepłej wody użytkowej. Ich główną zaletą jest efektywne wykorzystanie energii odnawialnej, co przekłada się na oszczędności energetyczne i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
Warto również wspomnieć, że niektóre rodzaje pomp ciepła mają funkcję odwracalną, co oznacza, że mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń w zależności od potrzeb.
Pompa ciepła jest innowacyjnym i ekologicznym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia, które wykorzystuje energię odnawialną do efektywnego przekazywania ciepła.
Specjaliści od systemów grzewczych obliczyli, że roczne koszty ogrzewania budynku instalacją z pompą ciepła o pow. 200 m2 i przygotowywania c.w.u. średnio wynoszą 1500-2000 zł, podczas gdy instalacja gazowa czyni to za ok. 3000 zł, a elektryczna za 6000 zł
Oszczędność miejsca – pompa ciepła jest nieco większa od pieca gazowego, ale również potrzebuje do instalacji niewiele miejsca. Niski koszt eksploatacji – zużycie energii elektrycznej przez sprężarkę pompy jest bardzo niewielkie. Korzyść dla środowiska – pompa ciepła nie spala żadnego paliwa kopalnego.
- Pompa gruntowa jest bardzo często wykorzystywana w Polsce i ma największy udział w instalacjach dopiero powstałych. …
- Pompa wodna charakteryzuje się również wysoką wydajnością energetyczna, wyższą nawet niż pomp gruntowych.
Pompa ciepła = oszczędność
W długim okresie jest to najefektywniejsze kosztowo rozwiązanie. Ponadto ogrzewanie pompami ciepła to rozwiązanie całkowicie bezobsługowe. Nie musimy, tak jak w przypadku ekogroszku czy pelletu, regularnie czyścić elementów kotłów, dosypywać pelletu czy ekogroszku.
Na to pytanie chętnie odpowiemy osobiście. Zapraszamy do kontaktu :)
Optymalnym rozwiązaniem w przypadku mieszkania w bloku jest klimatyzator typu split, złożony z jednostki wewnętrznej (parownik) i zewnętrznej (skraplacz), pozwalający na schłodzenie jednego pomieszczenia.
Ogólne założenie mówi, że na każde 10m2 powierzchni powinien przypadać 1 kW mocy chłodzenia. To w przypadku klimatyzacji do mieszkania o powierzchni 40m2 daje nam to wynik równy 4 kW. To oznacza, że powinniśmy wybrać urządzenie o mocy chłodzenia nie mniejszej niż 4 kW.
Najprościej będzie zapamiętać, że każde 10 metrów kwadratowych powierzchni będzie odpowiadać 1 kW mocy chłodniczej klimatyzatora. Warto jednak pamiętać o tym, że obliczanie mocy chłodniczej w ten sposób ma sens głównie dla pomieszczeń, które mają standardową wysokość (mniej – więcej od 2,5 – 2,8 metra).
Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, to przyjmuje się, że każdy metr kwadratowy pomieszczenia wymaga 0,1 KW. Oznacza to, iż w pomieszczeniu mającym 25 metrów kwadratowych należy zamontować klimatyzator o mocy mniej więcej 2,5 KW.
Montaż klimatyzacji na stałe kosztuje oraz zakup wszystkich potrzebnych materiałów wycenimy indywidualnie. Zapraszamy do działu kontakt.
Montaż klimatyzacji na stałe kosztuje oraz zakup wszystkich potrzebnych materiałów wycenimy indywidualnie. Zapraszamy do działu kontakt.
Rekuperacja – Wentylacja z odzyskiem ciepła. Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, która wymienia zużyte powietrze na świeże powietrze zewnętrzne. Powietrze nawiewane do pomieszczeń dodatkowo jest oczyszczane z kurzu, smogu i alergenów.
Jak się okazuje montaż rekuperacji może dać nam oszczędność na ogrzewaniu sięgającą nawet 50%. Wentylacja grawitacyjna, która wiosną i latem nie działa w ogóle, należy do rozwiązań generujących bardzo duże straty w okresie grzewczym. Jej mechanizm opiera się na różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Rekuperacja to proces, który ma na celu dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń jednocześnie usuwając powietrze zanieczyszczone i zużyte. Jest to metoda energooszczędnej wentylacji, która przyczynia się do poprawy jakości powietrza wewnątrz budynków. Oto kilka głównych powodów, dla których przeprowadza się rekuperację:
- Zapewnienie świeżego powietrza: Rekuperacja umożliwia dostarczenie do pomieszczeń świeżego powietrza z zewnątrz. Działa to na korzyść zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców, ponieważ świeże powietrze jest niezbędne do oddychania i zapewnienia odpowiednich warunków życia.
- Usuwanie zanieczyszczeń: Proces rekuperacji pozwala na usunięcie zanieczyszczeń z pomieszczeń. Powietrze, które jest usuwane, zawiera zanieczyszczenia, takie jak dwutlenek węgla, wilgoć, opary chemiczne, zapachy i inne substancje szkodliwe dla zdrowia. Dzięki rekuperacji te zanieczyszczenia są skutecznie usuwane, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza wewnątrz budynku.
- Oszczędność energii: Rekuperacja jest również energooszczędnym rozwiązaniem, ponieważ wykorzystuje ciepło z powietrza wyprowadzanego z budynku do ogrzewania świeżego powietrza napływającego z zewnątrz. Dzięki temu procesowi, można zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzewania lub chłodzenia powietrza, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji budynku.
- Filtracja powietrza: Powietrze nawiewane przez system rekuperacji jest poddawane procesowi filtracji, który usuwa z niego insekty, kurz i większe zanieczyszczenia. Dzięki temu mieszkańcy budynku mogą cieszyć się czystym powietrzem, wolnym od szkodliwych cząstek i alergenów.
Rekuperacja jest skutecznym sposobem na zapewnienie świeżego powietrza, poprawę jakości powietrza wewnątrz budynku oraz oszczędność energii. Dzięki temu procesowi można stworzyć zdrowe i komfortowe warunki życia w pomieszczeniach.
Rekuperacja zastępuje tradycyjną wentylację grawitacyjną. Jednak – w przeciwieństwie do wymurowania kominów wentylacyjnych – rekuperacji nie potrafi wykonać budowlaniec, który wznosi ściany. Montaż rekuperacji wymaga wiedzy inżynierskiej i doświadczenia.
Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, bo tak mówi się o rekuperatorze, sprawdzą się zimą, gdy w domu działa system grzewczy, a na dworze panuje chłód. Wymiana powietrza w naturalny sposób wiąże się z utratą części ciepła. Jedynie w instalacji z centralą wentylacyjną następuje odzysk energii z powietrza wywiewanego.
Często się pojawia pytanie: Czy nie lepiej byłoby wyłączyć rekuperator w ogóle? Zdecydowanie nie jest to zalecane. Prawdą jest, że absolutnie najważniejszym celem działania rekuperacji jest dostarczanie świeżego powierza ludziom przebywającym w domu.